EliteRunning.US

[ Home ] Athletes/Teams ] Results-2017 ] Results-2016 ] Results - 2015 ] Results - 2014 ] Results-2013 ] Results-2012 ] Results-2011 ] Results-2010 ] Results, 2009 ] Alumni ] Statistics ] Apparel ] Camps ] References ] Links ]

Home Page
 

Click here to go directly to links to recent meet/race results.
 
RECENT HIGHLIGHTS!!
 
 

In the Ed Wells Jr - Kiwanis Inv., Clearwater HS, Clearwater, FL, 3/10, Sean won the 1600m (1st of 27, 4:24.15, sb) and 3200m (1st of 14, 9:49.30, pr, old pr - 10:23.41).
 

In the Germantown Half-Marathon, Germantown, TN, 3/12, Kacey finished 6th of 734 overall, 3rd of 333 females, and 1st of 22 F20-24, 1:20.17.3 (pr, old pr - 1:26:50.0, same race, 2016; splits: 5k-18:59.8, 10k-37:10.0, 15k-56:49.3).  Dad Doug was 19th overall, 14th of 401 males, and 2nd of 46 M50-54.

In the USATF Minnesota Indoor Championships, Univ. of Minnesota, Minneapolis, MN, 3/12, Alec won the 17-18 3000m, 9:28.12 pr. 

Jacob (12) won his inaugural track race, the 1600m (1st of 20, 5:32.50, epr), at the PYC MS Meet #3, Calvary Christian HS, Clearwater, FL, 3/2.
 

Rylee Pustilnik (freshman) led Spanish River HS in the prestigious Sam Burley Hall of Fame Inv, Tropical Park, Miami, FL, 3/3-4, placing 3rd of 51 (5:15.77) in the 1600m and 2nd of 29 (11:03.15) in the 3200m.
 

In the Berkeley Inv., Berkeley Prep HS, Tampa, FL, 2/25, Sean won the 800m (1st of 106) and set a new PR 1:54.53, second best 800m so far this season in Florida.
State Champ!!

In the Colorado State High School Skiing Championships, Steamboat Springs, CO, 2/23, Tyler (sophomore) won the Nordic Skate event (1st of 73, 14:39.1) and was 5th (of 75, 15:35.1) in the Nordic Classic.
 

At the USATF Minnesota Indoor #4, Bethel Univ., St. Paul, MN, 2/25, Alec was 7th of 93 in the mile, 4:39.11 (pr, old indoor mile pr - 5:08.26; equivalent to 4:37.45 1600m, pr indoors or outdoors). 

In the Memphis Winter Off-Road Series 8k, Nesbit Park, Bartlett, TN, 2/19, Kacey was 5th of 404 overall, 1st of 182 females, and 1st of 12 F20-24, 33:35.0.  Doug was 22nd overall, 19th of 222 males, 1st of 18 M50-59, 38:32.4.
 

Sean opened his 2017 track season at the Early Bird Eagle Inv, East Lake HS, Tarpon Springs, FL. 2/15, with an impressive double; 1st of 63 in the 1600m (4:31.71) and 1st of 60 in the 800m (1:59.58).
 

In the Tennessee State HS Indoor Championships, Vanderbilt Univ., Nashville, TN, 2/19, Christian Brothers HS's Zach Hammack placed 7th of 15 in the 2 Mile (10:04.53); and CBHS's Distance Medley Relay (400-800-1200-1600) Team (Brazil, Shallow, Edwards, Harkins) was 6th of 15 (11:05.09).
 

Spanish River HS opened their 2017 track season at the prestigious Louie Bing Classic, Traz Powell Stadium, Miami, FL, 2/17-18; led by freshman Rylee Pustilnik winning the Invitational 1600m (1st of 17, 5:19.15) and 3200m (1st of 15, 11:36.39) and senior Jake Noonan placing in the Invitational 1600m (5th of 16, 4:34.69) and 3200m (6th of 24, 9:52.24).
------------------------------
Then SRHS distance runners, again led by Pustilnik and Noonan, dominated the Jupiter Relays, Jupiter HS, Jupiter, FL, 2/24; winning the boys' DMR & 4X1600 (3rd in 4X800) and girls' DMR (2nd in 4X1600m).

In the Hill & Dale 8 Miler, Meeman-Shelby Forest State Park, Millington, TN, 1/21, Kacey finished 4th of 285 overall, 1st of 142 females, and 1st of 5 F20-24, 53:33.40 epr.
 

In the Jingle Bell 5k, Washington Park, Denver, CO, 12/11, Tommy finished 4th of 716 overall, 1st of 22 M10-14, 19:32; Delaney was 12th overall, 2nd female, 2nd of 29 F10-14, 20:59 pr (old pr -  23:16)
---------------------------------------
In the Resolution 5k, Washington Park, Denver, CO, 12/31, Tommy (14) finished 21st of 122 overall (19:26, pr) and Delaney (13) was 49th.  Dad Tom (54) was 7th (18:18) and sis Darby (junior at Colorado State U) was 3rd (17:28). 
---------------------------------------
In the USATF Colorado All-Comers Indoor, U of Colorado, Boulder, CO; in the HS division, Tommy was 12th in the 800 (2:22.50, pr) and 10th in the 1500m (4:52.19, pr); in the 13-14 division, Delaney was 3rd in the 800 (2:47.33) and 2nd in the 1500m (5:37.04). 
-----------------------------------------
In MLK Mile High Classic, US Air Force Academy, USAFA, CO, 1/15, Tommy set new PR's in the HS 800m (2:21.39) and Mile (5:19.77), and Delaney set PR's in the 13-14 800m (2:43.93) and Mile (6:10.46).
----------------------------------------
In the USATF Colorado Indoor Championships, US Air Force Academy, USAFA, CO, 1/29, Tommy again set PR's in the HS 800m (2:17.42) and mile (5:17.73), and Delaney set a PR in the 13-14 Mile (5:55.64).
-----------------------------------------
And in the Air Force High School Indoor, US Air Force Academy, USAFA, CO, 2/4, Tommy set another PR in the mile (5:17:04).

 

In the Stadium Sports Grill HS Classic Indoor, Black Hills State U, Spearfish, SD, 1/14, Andrew was 2nd of 95 in the 200m (23.75) and 2nd of 48 in the 400m (52.76).

In the Snowstorm Classic 10k, Springfield, MA, 1/14, Beth finished 15th of 100 overall, 1st of 27 females, and 1st of 4 F40-49, 43:07.
---------------------------------
And in the Snowstorm Classic 5k, Springfield, MA, 2/4, Beth was 10th of 97 overall, 2nd of 10 F40-49, 20:34.

 

In the Memphis Winter Off-Road Series 3k Trail Run, Overton Park, Memphis, TN, 1/8; Kacey was 10th of 630 overall, 1st of 301 females, 1st of 18 F20-24, 11:11.8; dad Doug was 20th overall, 19th of 329 males, and 1st of 30 M50-54, 11:42.5.
 

In the USATF Minnesota Indoor #2, U of Minnesota, Minneapolis, MN, 1/7, Alec finished 9th of 45 in the 3000m, 9:31.81 pr. 
------------------------------------
And in the USATF Minnesota Indoor #3, Bethel U, St. Paul, MN, 2/5, Alec was 5th of 15 in the 17-18 3000m, 9:32.16.
 

Daniel opened 2017 with huge PR at the Boston U Indoor Mini Meet, Boston University, Boston, MA, 1/7; 3000m - 29th of 76, 9:16.95 (pr, old indoor pr - 10:30.32; old 3000m best outdoor - 9:41.50).

In the Jacksonville Bank Marathon, Jacksonville, FL, 12/18, Tracey was 124th of 485 overall, 28th of 174 females, and 3rd of 14 F50-54, 3:45.52 (pr), qualifying for the Boston Marathon, 2018; hubby Wayne was 187th overall, 138th of 311 males, and 11th of 25 M55-59.

In the St. Jude Memphis Marathon, Memphis, TN, 12/3, Kacey finished 17th of 2474 overall, 2nd of 1201 females, and 1st of 85 F20-24, 2:59:52, pr; dad Doug was 31st overall, 29th of 1273 males, 1st of 29 M50+; 3:09:01 pr; both qualify for the Boston Marathon, 4/17/17.
 

In the Footlocker South Regional Cross Country Championships, McAlpine Greenway Park, Charlotte, NC, 11/26, Spanish River HS's Rylee Pustilnik won the Girls Freshman Division (1st of 77, 18:57.5).
 

It's a family thing!!  Julie, Paul, and Kassidy each won their age divisions at the Colder Boulder 5k, U of Colorado campus, Boulder, CO, 12/3.

At the North Colorado Medical Center 5k Turkey Trot, Greeley, CO, 11/24; Paul (54) finished 103rd of 2104 overall and 8th of 127 M50-59; and Julie (59) was 216th overall, and 3rd of 184 F50-59.
 

New member -  Lauren "Zoe" Baker,
junior, Silver Creek HS, Longmont, CO

 

In the Fort Collins Thanksgiving Day 4-Mile Run, Fort Collins, CO, 11/24, Wyatt (14) was 97th of 1973 overall, 77th of 948 males, and 1st of 82 M11-14, 4m - 25:42. pr
 

In the Nike Cross Heartland Regional Championships, Yankton Trail Park, Sioux Falls, SD, 11/13; in the Championships Divisions, Caroline (freshman) was 65th of 267, 5k - 18:49.1.   Note -  in the meet across all divisions, there were 2265 runners.  Championship division videos at http://www.milesplit.com/videos/159795 and http://www.milesplit.com/videos/159799 .
 
Alumni Update

In the NCAA Division I National Championships, Indiana State University, Terre Haute, IN, 11/19, EliteRunning alumnus Tabor Scholl (freshman, U of Colorado) finished 42nd of 250, 6k - 20:24.90, helping her CU team to 3rd place of 31 teams.
 

In the New England Prep Schools Division II Championships, Tabor Academy, Marion, MA, 11/12, Daniel finished 4th of 112, 16:27.

New Member -  Alec Ille, junior, Blooming Prairie HS, Blooming Prairie, MN
 
Update, EliteRunning Alumni

In respective NCAA Division I Region Championships (qualifier for the NCAA Div. I Nationals), 11/11:
> NCAA Div I Mountain Region, Utah State Univ, Logan, UT; Tabor Scholl, freshman, U of Colorado - 6k, 10th of 135, 20:26.2 (qualified with CU team for nationals); Darby Gilfillan, junior, Colorado State U - 6k, 14th of 135, 20:28.3 (qualified for nationals)
> NCAA Div I South Region, Apalachee Regional Park, Tallahassee, FL; Hannah Brookover, freshman, U of Florida, 6k, 32nd of 212, 21:09.5
> NCAA Div I Midwest Region, Ashton XC Course, Iowa City, IA; Liam Meirow, sophomore, U of Oklahoma, 10k, 50th of 194, 31:19.6

 

When not yet enough snow to ski in Summit County, CO, we run train in comfort.  Liz, in her mini-camp, 11/12.

In the Williston-Northampton-Shaler Inv, Williston-Northampton HS, Easthampton, MA, 10/29, Daniel was 9th of 287, 5k - 16:08.7 pr.
-------------------------------------------
Then in Williston-Berkshire-Canterbury-Millbrook-Suffield 5-Way Meet, Williston-Northampton HS, Easthampton, MA, 11/5, Daniel was 2nd of 105, 5k - 16:20
 

In the Florida 4A Region 3Championships, South Fork HS, Stuart, FL, 10/29, the Spanish River HS boys team won (1st of 13 teams, 60 points, qualifies for State), led by Jake Noonan (3rd of 100, 16:57.3).  Freshman Rylee Pustilnik won the girls race (1st of 90, 19:05.8).
------------------------------
And in the Florida State Championships, Apalachee Regional Park, Tallahassee, FL, 11/5, the SRHS boys team was 4th of 24 teams in the 4A (largest schools) Division, led again by Jake Noonan (27th of 193, 5k - 16:42.81).  Rylee Pustilnik was 13th of 181 in the girls race, 5k - 18:57.84. 


In the Tennessee State Championships, Percy Warner Park, Nashville, TN, 11/5, Christian Brothers HS finished 3rd of 11 teams in the D2 AA Division, led by Kyle Edwards (10th, 5k - 17:01.56), Constatine Campbell (13th, 17:17.14), and Zach Brazil (18th, 17:23.83).
 

In Wade's Big Adventure, 18-Mile Trail Race, Wolf River Trails, Memphis, TN, 10/30, Doug finished 6th of 66 overall, 6th of 45 males, and 1st of 11 M50-59; 2:33:05

 

In the Colorado State Meet, Norris Penrose Event Center, Colorado Springs, CO, 10/29, Tyler was 9th of 157 in the 3A Division, 16:55.67.
 

In the Memphis Road Racing Series - 2nd 10 Miler, Meeman-Shelby Forest State Park, Millington, TN, 10/23, Kacey was 11th of 831 overall, 1st of 453 females, 10 miles - 1:04:44.91 pr; dad Doug was 14th overall, 1st of 47 M50-54, 1:06:36:07 pr.
--------------------------------------
Then in the MRRS - 1st 1/2 Marathon, Singleton Parkway, Millington, TN, 11/6, Kacey was 10th of 742 overall, 1st of 396 females, 1:28:19.87; Doug was 12th overall, 11th of 346 males, 1:29:30.98.

 

In the Colorado 3A Region 1 Championships, Confluence Park, Delta, CO, 10/21, Tyler finished 2nd of 113, 5k - 16:04.15 pr.
 

In the South Dakota State Championships, 2A (largest schools) Division,  Broadland Creek Golf Course, Huron, SD, 10/22, Caroline was 2nd of 112 (5k - 18:59.88), Jasmyne was 7th (19:38.10), and Henry was 8th of 113 (5k - 16:54.56); and they contributed to South Dakota State Boys' and Girls' Team Championships for Sioux Falls Lincoln HS; boys with 6 runners in the top 12 (29 points), and girls with 7 runners in the top 21 (39 points)!!
 

In the NCAA Pre-National Invitational, Indiana State Univ, Terre Haute, IN, 10/15, EliteRunning alumni members represented their university programs well.  Each competing in the seeded section (top ranked teams), Tabor (freshman) was 46th of 385 (6k - 20:58.4) helping her 2nd nationally ranked University of Colorado team to 1st of 42 teams, 93 points; Liam (junior) was 86th of 272 (8k - 25:10.8), 3rd on his University of Oklahoma team which was 17th of 41, 513 points; and Hannah (freshman) was 179th of 285 (6k - 22:00.9) on her University of Florida team, 14th of 42, 497 points.
-------------------------------------------------
Note -  Once EliteRunning members graduate from high school and go on to intercollegiate programs, they are moved from Eliterunning "membership" to "alumni/honorary" status, are coached by their college/university coaches, and we no longer record their performances on this website.  But, for your interest, we will occasionally highlight selected alumni results.  To follow specific alums more closely, search and go to their respective college/university track & field/cross country  websites.
 

In the West Tennessee League Championships, Shelby Farms Park, Memphis, TN, 10/18, Christian Brothers HS won (1st of 16 teams, 51 points), led by Kyle Edwards (4th of 138, 5k-16:49.9) and Zach Brazil (7th, 16:58.4), with five others under 17:20; in 90+ degree conditions.

In the Metro Conference Championships, Yankton Trails Park, Sioux Falls, SD, 10/13, Henry was 5th of 40 varsity (5k-16:24 pr), Bailey 1st of 60 JV (17:12 pr), Caroline 2nd of 39 varsity (5k-19:23), Jasmyne 8th varsity (19:58), and Lexi 19th of 48 JV (5k-23:33); and were key members of Sioux Falls Lincoln HS teams that won conference championships in all four divisions.
 

In the Palm Beach County Championships, South County Regional Park, Boca Raton, FL, 10/14, the Spanish River HS boys won (1st of 25 teams, 37 points) led by Jake Noonan (2nd of 183, 5k-16:22.88). The SR girls were 7th of 22 teams, led by freshman Rylee Pustilnik (2nd of 167, 18:31.00).
---------------------------------------------
Then in the Florida 4A District 11 Championships, South County Regional Park, Boca Raton, FL, 10/20, the SRHS boys won (21 points) with individuals capturing 8 of the top 10 places; and Rylee winning again (1st of 32, 18:39.38).

In the Memphis Road Race Series - 1st 10 Miler, Shelby Forest State Park, TN, 10/9, Kacey finished 6th of 798 overall, 1st of 430 females, 1st of 11 F20-24, 10 mile - 1:04:51.88 pr; Doug finished 12th overall, 11th of 368 males, 2nd of 45 M50-54, 1:07:25.69.
 

 

In the Delta Inv, Confluence Park, Delta, CO, 10/7; Wyatt was 2nd of 53 in the MS 3k, 10:25.30 pr; and Noah was 8th, 12:05.43 pr.
--------------------------------------
Then in the Chris Severy Inv, Aspen HS, Aspen, CO, 10/8, Wyatt and Noah finished 1st and 16th of 94 in the MS 3k, mountain course.

In the Suffield-Avon-Canterbury-Pomfret-Williams five-way meet, Avon Old Farm School, Avon, CT, 10/8, Daniel was 1st of 28, 5k - 16:36.

In the Fast Cats Classic, Yellow Creek Park, Owensboro, KY, 10/8, Christian Brothers HS finished 4th of 36 teams, 129 points; led by Kyle Edwards (5th of 410, 5k - 16:20.05) and Zack Brazil (11th, 16:41.40).

In the Marsha Koebernick Inv, Covington Golf Course, South Sioux City, NE, 9/29; Jasmyne was 1st of 213 across all girls divisions (5k - 18:31.72 pr) and Caroline 2nd (18:32.55 pr); Henry was 6th of 229 across all boys divisions (5k - 16:32.12) and Bailey 20th (1st in JV division; 17:16.85 pr).  Lexi (12, 7th grade) was 32nd of 146 in the JV girls division (23:21.06, pr).

In the Metro State/Mountain Vista Inv, Washington Park, Denver, CO, 10/1; Tabor ran her first intercollegiate 6k (the official NCAA women's XC event), finishing 2nd of 132, 21:26; and Tyler was 23rd of 213 in the HS 5k, 17:18.
------------------------------------
Then Tyler won (1st of 54) the Frontier League Champs, Platte Canyon HS, Bailey, CO, 10/7, 5k mountain course, 17:56.

 

In the UF Mt Dew Inv, Univ. of Florida, Gainesville, FL, 9/24, Jake Noonan (18th of 542, 5k - 16:50.29) and Alex Kline (37th, 17:15.03) led the Spanish River HS boys team to 4th of 45 teams in the boys' Orange (seeded) division.  Rylee Pustilnik was 11th of 465 overall (5k - 19:44.50) in the girls' divisions.
Video - Girls Orange Division

Video - Boys Orange Division
====================
And in the combined Boca City Championships / Palm Beach County South Championships, Delray Beach Golf Course, Delray Beach, FL, 10/4, the Spanish River boys team won each with 16 points, finishing 1-2-3-4-6-7-8 individually; with Rylee winning each girls championship, 5k - 19:35 (2nd was 20:34 and 22:36 respectively).

Renewing great friendships at the UF Mt Dew Inv XC Meet, Univ of Florida, Gainesville, 9/24; with Mike Holloway (outstanding head coach, U of Florida T&F; who Lyle recruited out of the HS ranks in 1985 to be his assistant); and Beth Farmer Lusnia (UF, 1982-85; 10k - 32:49.1, marathon - 2:36:18; in UF & EliteRunning Halls-of-Fame).

Hannah, running in her first home meet for the Univ of Florida, finished 12th of 265 intercollegiate runners, 11th  of 121 Division 1, 5k - 18:14.30, at the UF Mt Dew Inv, Gainesville, FL, 9/24.

 


In the huge and prestigious (and muddy) Roy Griak Inv, U of Minnesota, St Paul, MN, 9/24,  Henry (57th of 930 overall across all boys divisions), Carolyn (30th of 884 overall), and Jasmyne (86th) helped Sioux Falls Lincoln HS to 5th of 46 teams in the boys' Gold (seeded) division and 8th of 49 teams in the girls' Gold division.

In the Frank Horton Inv, Shelby Farms Park, Memphis, TN, 9/24, Christian Brothers HS finished 5th of 24 teams, led by Kyle Edwards, 10th of 371 (5k - 16:28.05) and Zach Brazil, 19th, (16:57.64).

 


In the Williston Northampton Inv, Williston Northampton HS, Easthampton, MA, 9/24, Daniel was 3rd of 110, 17:26.
-------------------------------
Then in the Richard Miller Inv, Westminster School, Simsbury, cT, 10/1, Daniel was 2nd of 150, 17:33.1.

In the Shana Ward Memorial Inv, Saratoga Inn Golf Course, Saratoga, WY, 9/23, Wyatt won the MS Division, 1st of 146, 3k - 11:43.68, pr.
-------------------
Then in the Moffat County Inv, Loudy-Simpson Park, Craig, CO, 10/1, Wyatt won the MS Division, 1st of 26, 2.42 mile = 13:59.

In the Memphis Road Racing Series, 2nd 10k, Shelby Farms Park, Memphis, TN, 9/25, Kacey was 8th of 973 overall, 1st of 532 females, 1st of 12 F20-24, 10k - 39:08.94 (pr, old pr - 40:12 on same course in 2015); and dad Doug (50) was 21st overall, 19th of 441 males, 2nd of 51 M50-54, 41:24.83.
 

In the Equinox Half-Marathon & 5 Mile, Poudre River Canyon, Fort Collins, CO, 9/18, in the 5-mile, Liz finished 13th of 319 overall, 5th of 215 females, 1st of 42 F20-29, 31:49 epr; and as you can see, she had fun doing it!!

In the big Spanish River Inv, South County Regional Park, Boca Raton, FL, 9/17, the Spanish River HS boys team finished 4th of 37 teams in the 3A/4A (largest schools) division, 141 points, led by seniors Jake Noonan (9th of 28, 5k - 16:37) and Alex Kline (15th, 16:54).   Rylee Pustilnik (freshman, 4th of 241, 5k - 19:13.56) led the girls team. 

Video of Boys 3A/4A race.
Video of Girls 3A/4A race.

 

In the Harvest Moon Half Ironman Triathlon (swim - 1.2 miles, bike - 56 miles, run - 13.1 miles), Boulder Reservoir, Boulder, CO, 9/18, Paul (54) finished 106th of 284 overall, 79th of 176 males, and 10th of 26 M50-54; 6:03:31.  Race conditions -  (5,400'+ altitude; very windy during swim & bike, breezy & 85-90 degrees during run; common participant comments -  "With the breaking waves, I was afraid I was going to drown during the swim.", "During the bike, I almost got blown off the road."  These are real athletes, folks!!

In the Eagle Valley Inv, Gypsum Creek Golf Course, Gypsum, CO, 9/17, in the Devil's Dash (citizen's + middle school race) 5k; Wyatt (8th grade) was 11th of 184 overall, 3rd of 73 MS boys, 19:47 pr; Noah (6th grade) was 44th overall, 24th of MS boys, 22:24 (pr by over 3 minutes).

In the Alligator Lake Inv, Alligator Lake Park, Lake City, FL, 9/17, Jacob (6th grade) finished 4th of 108 (3.1k, 11:53.07) in the Boys' MS division.
--------------------
In the Preheat Inv, Holloway Park, Lakeland, FL, 9/9, in his first ever XC race, he was 3rd of 197, MS 3k - 11:25.69, epr.
 

In the Revel Big Cottonwood Marathon, Big Cottonwood Canyon, Salt Lake City, UT, 9/10, Lyndsy finished 26th of 1333 overall, 2nd of 700 females, and 1st of 155 F35-39, 2:54:25.25, big PR.
 

In the 106 West Triathlon ("the highest triathlon in the World", 8900'-10,300'), Dillon Reservoir, Dillon, CO, 9/10, Eileen (66) finished the Quarter Iron Man event (swim - .56 miles, bike - 28 miles, run - 6.6 miles) 162nd of 235 overall, and 1st of 1 in the F65-69 division, 3:51:50.

 

At the St. Vrain Invitational, Lyons HS, Lyons, CO, 9/10, Tyler was 4th of 209 in the 2A-3A 5k, 16:45. 
-------------------------------------------
Then, on a mountain course in the Middle Park Inv, Snow Mountain Ranch, Tabernash, CO, 9/17, Ty was 1st of 122, 5k - 19:49.15

 

And then the rains came!!  Henry early and later in the muddy Millard South Invitational, Walnut Grove, Omaha, NE, 9/9; Henry finished 9th of 53 (boys varsity 5k, 16:48.65), Caroline 4th of 60 (girls varsity5k - 19:38.60), and Jasmyne 10th (20:17.90).
 

In the Boca Bobcat Inv, South County Regional Park, Boca Raton, FL, 9/10, Spanish River HS finished 1-2-3-4-9 to win (1st of 15 teams, 19 points), led by Jake Noonan, 1st, 16:56.93.  Click on the photo for a video of the race (note -  viewing requires a MileSplit membership, and logging in).

Hannah, after training through the summer under EliteRunning, ran her first race as a University of Florida Gator at the Covered Bridge Open, State Farm Fields, Boone, NC, 9/2; finishing 8th of 97 college/university runners, 5k - 18:48.43.


Tabor ran her first cross country race as a University of Colorado Buffalo at the Colorado State Invitational, Hughes Stadium XC Course, Fort Collins, CO, 9/2; finishing 15th of 89 college/university runners, 5k - 18:14.

 



Wyatt & Noah were 6th (25:08) and 12th (30:05) overall (1st and 2nd in M0-19 division) in the Oak Creek No Fun 6k Fun Run, Oak Creek, CO, 9/5
===================
Also, Noah was 17th of 187 in the Rawlins MS Inv, Sinclair Golf Course, Rawlins, WY, 9/2; 2.5k - 10:36 pr
 
In the Mack Butler Inv (Sioux Falls City Championships), Kuehn Park, Sioux Falls, SD, 8/30, Caroline was 2nd (5k - 19:24) and Jasmyne 3rd (5k - 20:00) in the girls varsity division, Henry 2nd (5k - 16:38) in the boys varsity division, Bailey 3rd in the boys JV division (4k - 14:18 pr)., and Lexi 25th in the girls JV division (4k - 20:03 pr).
==============================================================
And in the Augustana Twilight, Yankton Trail Park, Sioux Falls, SD, 9/2; Jasmyne was 2nd of 160 in the girls varsity division (2 mile - 10:59.07 pr, old pr -  11:08.96), Caroline was 9th (11:13.41pr, old pr - 11:28.64), Henry was 10th of 177 in the boys varsity race (3 mile -  15:05.30 pr, old pr - 15:52.34), Bailey was 4th of 285 in the boys JV division (2 mile, 10:36.44 epr), and Lexi was 41st of 223 in the girls JV race (2 mile, 13:49.76 epr).

 

In the Jim Ryun XC Season Opener Celebration, Holloway Park, Lakewood, FL, 8/27, Sean (#1643) finished 14th of 362, 5k - 17:31.8.  Click here for a video of his race. 
 

In the Fleet Feet Inv, South Fork HS, Stuart, FL, 8/27, Spanish River HS was led by Rylee Pustilnik (freshman), who won the girls' varsity race (1st of 173, 5K - 19:06.5). The SF boys'  team finished 3rd of 26 teams, led by Jake Noonan, 9th of 214, 5K - 17:13.3.
=============================
In the Park Vista Cobra Inv, South County Regional Park, Baca Raton, FL, 9/3, Rylee won again (1st of 146, 18:43.04), leading the girls team to 3rd of 18 teams, 138 points.  The boys' team won (1st of 22 teams, 41 points), led by Jake (2nd of 167, 16:39.13), Alex Kline (4th, 17:17.81), Will Noonan (6th, 17:29.04), and Chris French (8th, 17:34.14).

 

In the Basalt MS Inv, Crown Mtn Park, El Jebel, CO, 8/27, Wyatt and Noah finished 2nd (2.5k - 9:12 pr)  and 8th (10:29 pr)  respectively of 29.
INDUCTED INTO THE ELITERUNNING HALL-OF-FAME


Hannah Brookover -  2013-2016.  Three-time Florida HS State Champion, XC and track.  During her EliteRunning career, improved her PR's in 800m, 1600m, 3200m, and 5kXC every year.  PR's -  800m (2:15.74), 1600m (4:51.96), 3200m (10:41.93), 5000m (18:07.20).  Currently running at the University of Florida.
 

In the Beresford Invitational, The Bridges Golf Course, Beresford, SD, 8/26, Bailey finished 5th of 89 in his first HS varsity division race, with a 5k PR 17:26.92.

Lexi (11, 7th  grade), running in her first high school cross country race, at the Beresford Invitational, The Bridges Golf Course, Beresford, SD, 8/26, finished 39th of 91 in the JV division 4k, 20:28.11 epr.

 


Jack (49) was the silver medalist (2nd) in the age 45-50 800m (2:21.32) and 1500m (4:41.34) at the Canadian Masters National Championships, York Lions Stadium, Toronto, Ontario, Canada, 8/14.

New member -  Summer Fassel (3), Denver, CO; prospective Olympian, 2036; set PR (33.8; old pr - 37.0) in 100m at the Boulder Road Runners All-Comers Meet, U of Colorado, Boulder, CO, 8/18
==========================
Mom, Liz also set PR (800m - 2:20.5) in her first competition with Eliterunning in the same meet.
 

Kris (47) was the 5th female of thousands in the Warrior Dash - Wisconsin (5k, over-under-through obstacles) , Rock Sports Complex, Franklin, WI, 8/13; qualifying for the World Obstacle Racing Championships!! ; note -  warrior dashes, mud runs, mountain trail races, etc. are not recommended for serious EliteRunning athletes.
 

New Members -  Jasmyne (17) and Lexi (11) Cooper,
Sioux Falls, SD

New Member -  Sean Heera (17), Clearwater, FL
 


Sioux Falls Lincoln HS in private camp, 7/28-30
 

Eileen (66) finished 206th of 309 overall, 74th of 145 females, and 1st of 2 F65-69, 1:49:09  in the Evergreen Sprint Triathlon, Evergreen CO, 7/24.

In the GreatLIFE Run The Course 5k Challenge, Bakker Crossing Golf Course, Sioux Falls, SD, 7/16, Henry was the overall winner, 5k XC - 16:16 (pr, old pr - 17:02).
 
UPDATED INFORMATION

Speed development via Dynamic Leadups
For information:

For printed copy, click here.   For a video presentation and demonstration, either - on this www.eliterunning.us website, go to References > Technical Materials > Dynamic Leadups to download the DynamicLeadups.wmv file which will play on your computer; OR send Lyle an email requesting that he mail a disk containing the DynamicLeadups.wmv file for your computer and/or a disk containing a DVD version to play on your DVD player.


Sam in private camp, 7/14-16.
 


Christian Brothers HS in private camp, 7/24-29.
 

UPDATED INFORMATION!!

For the latest information on our recommended strength training program, "Strength Training, 2016", go to http://eliterunning.us/StrengthTraining.doc .  It can also be accessed on this
www.eliterunning.us website > References > Information > "Strength Training, 2016".


 

In the first race of the 2016 Memphis Road Racing Series, the 1st 5k, Audubon Park, Memphis, TN, 7/10, Kacey was 12th of 1349 overall, 1st of 747 females, and 1st of 73 F25-29, 19:32 (PR, old PR - 20:49, in same race in 2015); Doug was 29th overall, 2nd of 67 M50-54, 20:33.37.  In MRRS 2nd 5k, 7/24, Doug was 31st of 1191 overall, 31st of 547 males, 3rd of 56 M50-54, 20:33.46. and in MRRS 1s 5 Miler, 8/7, Doug was 26th of 1191 overall, 25th of 529 males, 1st of 60 M50-54, 35:23.45.



At the Boulder Sunrise Triathlons, Boulder Reservoir, Boulder, CO, 6/26, Paul and Julie conquered their initial Olympic distance triathlons (swim - 1500m, bike - 26.4 miles, run - 10k).  Paul (53) finished 60th of 215 overall (all ages, both genders), 3rd of 12 M50-54, 2:43:25.7.  Julie (58) was 105th overall, 2nd of 8 F55-59, 2:59:02.4.
 
UPDATED INFORMATION!!


For the latest "How Fast Is AT", go to http://eliterunning.us/How%20fast%20is%20AT.doc .  It can also be accessed on this
www.eliterunning.us website > References > Information > "How Fast Is AT?, 2016".

 

New member -  Liz Fassel, 29, Denver, CO
(played volleyball in HS and college,
her first formal run training)
 
UPDATED INFORMATION!!

For the latest "Outline, EliteRunning Training Program -  "A Systematic and Comprehensive Training - Competition Program, 2016", go to http://eliterunning.us/Outline-ProgramDescription7-1-16.doc .  It can also be accessed on this  www.eliterunning.us website > References > Information > "Outline, EliteRunning Training Program -  "A Systematic and Comprehensive Training - Competition Program, 2016".  
 
UPDATED INFORMATION!!


For the latest "Expanded Physiology of EliteRunning Program, 2016", go to
http://eliterunning.us/
ExpandedPhysiologyOfEliteRunningProgram7-1-16.doc .  It can also be accessed on this www.eliterunning.us website > References > Articles > "Expanded Physiology of EliteRunning Program, Lyle Knudson, 2016".

This should help understand the scientific basis of the EliteRunning training program, and why our program is different than others.

 



At the American Fork 5k Run Against Cancer, American Fork, UT, 6/25, Wyatt (13) was 4th of 808 overall, 4th of 299 males, & 1st of 14 M13-14, 19:40.53 pr; and Noah (11) was 24th overall, 19th male, and 2nd of 16 M11-12, 23:07.72.
 

In the Howelsen Hill 4-Mile Trail Run, Emerald Mountain, Steamboat Springs, CO, 6/18; Tabor was 2nd of 53 overall, 1st of 25 females, 26:02; mom Steph (52; sorry no photo) was 8th overall, 2nd female, 34:04; and dad Shawn (52) was 9th overall, 7th of 28 males, 34:28.

Hannah finished 19th of 85 across all divisions of the mile in the New Balance Outdoor Nationals, North Carolina A&T, Greensboro, NC, 6/19; mile - 5:00.25, 1600m - 4:58.47, 1500m - 4:37.08 pr.

In the Boulder Road Runners All-Comers Track Meet, U of Colorado, Boulder, CO, 6/16, Tabor set PR's in the 800m (2nd of 12, 2:10.0) and 3000m Steeplechase (1st of 5, 11:10.2), and Tyler set a PR in the 800m (3rd of 16, 2:07.3).
 

In the Howelsen Hill 8-Mile Trail Run, Emerald Mountain, Steamboat Springs, CO, 6/18; Wyatt (13) was 12th of 101 overall, 12th of 60 males, 1st of 4 M0-19; 1:09:06.
 

In the prestigious Portland Track Festival, Lewis & Clark College, Portland, OR, 6/11, Tyler (freshman, 15) finished 5th of 12 (6:34.34, pr) in the high school 2000m Steeplechase.

In the Suffield Fireman's 5k, South Windsor, CT, 6/5, Daniel (14) was 1st of 296 overall, 1st of 138 males, and 1st of 9 M14-18, 16:51.8; Beth (42) was 9th overall, 2nd of 158 females, 1st of 25 F40-48, 20:02.4.

Caroline and SFL teammate Jasmine Cooper (1-2 in 15-16 800m) at the USATF Dakotas Association Junior Olympic Championships, Aberdeen, SD, 6/11
 

The STATISTICS page in EliteRunning.us has been updated.  More EliteRunning, U.S., and World track & field statistics (youth, high school, college, open) than you'd ever want to know.  Just click on the Statistics tab.

 

The Summit County running paths are now free of snow and open for training and private camps.  Schedule yours now.  Click here for information.  Note -  the camps are FREE to EliteRunning members and families.

Hannah won (1st of 15) the Wingfoot High School All-Star Mile, Emory University, Atlanta, GA, 5/24, time -  4:53.67, converts to 1600m - 4:51.96, pr's and qualifying for the New Balance Nationals, Greensboro, NC, 6/17-19
 

New Article
"MS > HS > beyond"

Go to References > INFORMATION >
"MS > HS > beyond"

In the South Dakota State 2A (largest schools) State Championships, Howard Wood Field, Sioux Falls, SD, 5/27-28, Andrew finished 2nd in the 400m (49.42 pr; 49.81 in preliminaries), and ran on Sioux Falls O'Gorman HS 3rd place 4X400m and 2nd place 4X800m relays.

 


Caroline, Alisha, and Henry made major contributions to Sioux Falls Lincoln HS winning the South Dakota State 2A (largest schools) Girls and Boys State Championships, Howard Wood Field, Sioux Falls, SD, 5/27-28.  Caroline was 4th in the 1600m, and ran on the SFL 2nd place 4X400, 2nd place 1600m Medley, and 3rd place 4 X 800m relays [best splits/time - 400 (58.7, pr), 800 (2:17.8, pr), and 1600 (5:12.48, pr)].  Alisha was 5th in the 400m (59.67), and ran on the winning 4 X 100, 4th place 4X 200m, and 2nd place 4X400 relays.  Henry was 7th in the 1600m, (4:35.94), 7th in the 3200m (9:59.15), and ran on the 4th place 4X800 relay team (800m - 2:00.6, pr).

 

At the Tennessee Division II West Sectional Championships, Memphis University School, Memphis, TN, 5/17-20, Christian Brothers HS distance runners went 1-2-3 in the 1600m and 3200m, and 2-3-4 in the 800m, leading their team to the Regional championships, and qualifying them for the Tennessee State Championships 5/26-27.  Photo -  their 1-2-3 in the 1600m.
------------------

In the same Sectionals, St Agnes Academy's girls went 2-3-5 in the 800m and won the 4X800m, 1600m and 3200m.  Photo -  Laura Lys Shallow winning the 3200m.

In the Brandon Valley Last Chance Qualifying Meet, Brandon Valley HS, Brandon, SD, 5/19, Caroline was 2nd of 17 in the 1600m (5:16.9, pr) and 7th of 22 in the 800m (2:22.30, pr). Alisha was 2nd of 22 in the 400m (59.2, pr); both qualifying for State (5/27-28) in those individual events, and will run as well on strong Sioux Falls Lincoln HS relay teams at State.

In the Brandon Valley Last Chance Qualifying Meet, Brandon Valley HS, Brandon, SD, 5/19, Henry won the 3200m (1st of 15, 9:58.0, pr); and is now qualified for the South Dakota State Championships (5/27-28) in the 1600m and 3200m.
 

In the Spirit Challenge 5k/10k, Steamboat Springs, CO,  5/21, Wyatt (13) was 5th of 38 overall in the 10k (43:34, pr) and Noah (11) was 11th of 62 overall in the 5k (22:33, pr).

Chase County HS distance runners (2nd in 1600m, 3rd in 800m, 1st in 4X400m, and 3rd in 4X800m) led their girls team to the Nebraska Class C State Championships, Burke HS, Omaha, NE, 5/20-21.   This is the first State Championships ever, boys or girls, in any sport, in the long time history of Chase County HS.
2 X STATE CHAMPION!!

In the Florida State Championships, IMG Academy, Bradenton, FL, 5/6-7, Hannah won the 1A 1600m (1st of 15, 5:06.66, 2nd was 5:12), the 1A 3200m (1st of 16, 10:55.86, 2nd was 11:22), and was 2nd in the 1A 800m (2nd of 14, 2:15.74 PR). 
> Click here for an interview.
-------------------------------------------------
 Hannah concluded her high school career with PR's of 800m (2:15.74), 1600m (4:55.83), and 3200m (10:41.93).  Within EliteRunning since her freshman year, she improved PR's in the 800, 1600m, and 3200m every year, with her greatest improvements at 3200m (12:30.49 to 10:41.93).  After elite open competitions this summer, Hannah will move on to run at the University of Florida beginning this fall.

In the Soapstone Mountain 22k Trail Race, Stafford Springs, CT, 5/15, Beth (42) finished 39th of 168 overall, 1st of 17 F40-49, 2:20:09.6;  Connecticut state female mountain trail running champion!!

In the prestigious Howard Wood Dakota Relays, Howard Wood Field, Sioux Falls, SD, 5/6-7, Henry ran a PR in the 3200m (15th of 92, 10:00.05) and a PR 800m (2:05.3) on the Sioux Falls Lincoln 4X800m relay team (5th of 13, 8:27.61).
 

In the Howard Wood Dakota Relays, Howard Wood Field, Sioux Falls, SD, 5/6-7, Andrew ran a PR in the 400m (3rd of 47, 49.98).
 

In the Howard Wood Dakota Relays, Howard Wood Field, Sioux Falls, SD, 5/6-7, Caroline and Alisha starred on Sioux Falls Lincoln's relay teams, in 2A (largest schools) division:
Caroline: 1600m Medley - 1st of 17, 4:05.83 (400m - 59.9)
4X800m - 2nd of 13, 9:27.73 (800m - 2:22.8)
Alisha -  4X100m - 2nd of 18, 49.54 (100m - ??)
4X200m - 3rd of 19, 1:45.55 (200m - 26.0)
4X400m - 2nd of 15, 3:54.83 (400m - 59.1)
1600m Medley - 1st of 17, 4:05.83 (200m - 26.8)

Tyler (15, freshman) won two events (800m, 1st of 12, 2:08.53; 3200m, 1st of 10, 10:24.80) in the Frontier League Championships, Bennett HS, Bennett, CO, 5/5.
 

Jack, through his Fast Trax running store, helped out runners who were forced to evacuate the Fort McMurray forest fires.  Click here for the story.
 

In the prestigious Eastern Relays, U of Louisville, Louisville, KY, 4/29-30, Christian Brothers HS had six under 4:54 in the Mile, four under 10:17 in the 3200m (2 under 10:00), and two under 7:00 in the 2000m Steeplechase.

In Boston Marathon, Boston, MA, 4/18:
Dena (31, first time qualifier for Boston) - 13576th of 30741 overall, 4597th of 14122 females, 3069th of 6861 F18-39, 3:49:01

In Boston Marathon, Boston, MA, 4/18:
Tracey (50, first time qualifier for Boston) - 13102nd of 30741 overall, 4425th of 14112 females, 205th of 1478 F50-54, 3:47:28 PR
 

At the Cherry Creek Sneak, Cherry Creek, Denver, CO, 4/24:
Julie (58) -  5 mile, 251 of 1469 overall, 83rd of 880 females, 3rd of 72 F55-59; 43:08 pr
Paul (53) -  10 mile, 255 of 1011 overall, 181 of 431 males, 11th of 36 M50-54; 1:24:47 pr


In the Watoma Relays, Mitchell Field, Watertown, SD, 4/22, Henry sets PR in 1600m (2nd of 17, 4:34.50) and Caroline PR in 400m (2nd of 16, 60.06).
---------------------------------------
then in the Metro League Championships, McEneaney Field, Sioux Falls, SD, 4/29, Henry was 5th in the 1600m (4:38.48) and 3rd in the 3200m (10:15.13); while Caroline doubled in the 800m (4th, 2:32.07) and 1600m (4th, 5:29.34).


In the Watoma Relays, Mitchell Field, Watertown, SD, 4/22, Andrew won the 400m (1st of 14, 50.00 pr) and ran strong legs on his O'Gorman HS team in the 4X200 (22.6) and 4X400 (50.4).
-----------------------------
then in the Metro League Championships, McEneaney Field, Sioux Falls, SD, 4/29, he was 2nd of 17 in the 200m, 22.84 (pr) and 2nd of 18 in the 400m (51.19)
 

At the Brookings Quad Meet, Brookings Sports Complex, Brookings, SD, 4/19, youngsters Caroline (14) runs her first HS 1600m (5:21.1) and Bailey (15) sets a big PR in his 1600m (4:48.9).
 

Consistent year-around training pays off for the Christian Brothers HS team (Memphis, TN).
 Early Bird Inv, Brentwood TN, 4/1
800m -  Michael Feehan, 2:00.30
1600m -  Kyle Edwards, 4:28.47; Zach Hammack, 4:40.94; Matthew Roberts, 4:45.49
3200m -  Zach Brazil, 9:56.87; Josh Hamlet, 7th, 10:08.50; Gabe Furhman, 10:12.95
-------------------------------------
Houston Track Classic, Houston HS, Germantown, TN, 4/8
800 -  Hamlet, 2:03.23; Feehan, 2:04.86
1600m -  Furhman, 4:35.41; Brazil - 4:37.26; Hamlet, 4:38.39
3200m - Edwards, 9:54.94; Hammack, 10:12.37; Roberts, 10:45.22

How about a distance dual meet between Christian Brothers and Spanish River?  Spanish River's best marks in last three meets (Palm Beach County Championships, 4/6; Florida 4A District 11 Championships, 4/20; Florida 4A Region 3 Championships, 4/26):
800: Soueid - 2:03.39, Rosenthal - 2:06.54
1600m: Noonan - 4:35.82, Soueid - 4:41.55, Gomez - 4:44.57, French - 4:49.10
3200m: Noonan - 9:57.02, Parada - 10:05.00, Kline - 10:25.72
4X800m -  (Noonan, Gomez, Rosenthal, Soueid), 8:20.92

In the St. Albert 5k/10k/10 Mile, St. Albert, Alberta, Canada, 4/17 Jack (48) finished 6th of 149 overall, 2nd of 18 in M40-49, in the 10 Mile road race, 1:00:30 (PR).
 
     

Tyler (15, freshman) opened his high school track career with a 1600m PR 4:40.28 at the highly competitive Mullen Invitational, Mullen HS, Denver, CO, 4/9; 24th of 58, but 2nd freshman.
---------------------------------------------------------
then 7th of 49 in 800m (2:07.32 pr) and 4th of 50 in 3200m (10:28.56), top freshman in each, at the Dakota Ridge Inv, Jeffco Stadium, Lakewood, CO, 4/23
 

Henry sets big PR's in the 1600m (4:39.77) at the Tiger Inv, Harrisburg, SD, 4/5 and 3200m (10:06.7, old pr - 10:25.02) at the Yankton Quad, Yankton, SD, 4/12.  Then in 800m (2:08.79, old pr - 2:16.90; 2:06.5 leg in 4X800m) at the Corn Palace Relays, Mitchell, SD, 4/16.
 


In the Mississippi 6A Division 2 Championships,
Tupelo HS, Tupelo, MS, Sam (15, freshman) sets big PRs in the 800m (3rd, 2:13.30) and 1600m (1st, 4:52.80). 
-------------------------------------
and in the Mississippi 6A Region 1 Championships, Holly Farms, Tremont, MS, 4/23 Sam resets PR in 800m (5th, 2:11.50) and finishes 3rd in 1600m (4:58.80)
 

In the Ruth Marske Invitational Indoor, South Dakota State University, Brooking, SD, 3/28:
Andrew -  200m, 2nd of 69, 23.24 pr;
400m -  3rd of 50, 51.71 pr
Henry (photo) - 1600m, 2nd of 63, 4:45.27 pr
Caroline -  400m - 1st of 45, 61.17
Bailey -  10th of 63, 4:54.89 pr
 

In the FSU Relays, Florida State University, Tallahassee, FL, 3/25-26, Hannah finished 1st of 203 across all sections of the 1600m (4:56.84), and 3rd of 79 in the 3200m (10:41.93, pr).  Click here for video of the 1600m championship section.  Click here for video of the 3200m championship section.  Photos from the 1600m and 3200m respectively.
--------------------------------------------
And in the Florida Relays, University of Florida, Gainesville, FL, 3/31-4/1, 2nd of 77 in the 3200m, 10:57.48.

 

At the Germantown Half-Marathon, Germantown, TN, 3/13, Kacey finished 22nd of 954 overall, 4th of 470 females, and 2nd of 25 F20-25, 1:26:50.0 (PR)
 

=================================================================

This website is for the information of the EliteRunning.US athletes, families, friends, and alumni.  Contributions of information and photos is encouraged.  Please advise (via usatrack1@msn.com) if you wish to have information added, deleted, and/or revised. 

EliteRunning.US is a collection of distance runners and triathletes from across the U.S. training under various arrangements with Lyle Knudson; most receiving workouts and advice via email/phone/software/DVD's.   Participating athletes and teams include females/males, ranging in age from 9 to 60+, development levels from "soccer moms trying to stay in shape and have some fun running" to "elite in their respective age/event groups".

=================================================================

RECENT RESULTS, AS OF 3/22/17

bullet

Dan Lennon Indoor, U of South Dakota, Vermillion, SD, 3/20; Jasmyne, Caroline

bullet

All-Out Spring Fever 10k/Half-Marathon, Golden, CO, 3/19; Julie, Steph

bullet

Dwyer Panther Relays, Dwyer HS, Palm Beach Gardens, FL, 3/16; Spanish River HS

bullet

Germantown Half-Marathon, Germantown, TN, 3/12; Kacey, Doug

bullet

USATF Minnesota Indoor Championships, U of Minnesota, Minneapolis, MN, 3/12; Alec

bullet

Ed Wells Jr - Kiwanis Inv, Clearwater HS, Clearwater, FL, 3/10; Sean

bullet

Park Vista Inv, Park Vista HS, Boynton Beach, FL, 3/10; Spanish River HS

bullet

Best Tennessee Jamboree, Houston HS, Germantown, TN, 3/10; Christian Brothers HS

bullet

Sam Burley Hall of Fame Inv, Tropical Park, Miami, FL, 3/3-4; Spanish River HS

bullet

PYC MS Meet #3, Calvary Christian HS, Clearwater, FL, 3/2; Jacob

bullet

Berkeley Inv., Berkeley Prep HS, Tampa, FL, 2/25; Sean

bullet

USATF Minnesota Indoor #4, Bethel Univ, St Paul, MN, 2/25; Alec

bullet

Snowstorm Classic 10k, Springfield, MA, 2/25; Beth

bullet

Jupiter Relays, Jupiter HS, Jupiter, FL, 2/24; Spanish River HS

bullet

Colorado State Skiing Championships, Steamboat Springs, CO, 2/23; Tyler

bullet

Memphis Winter Off-Road Series 8k, Nesbit Park, Bartlett, TN, 2/19; Kacey, Doug

bullet

Tennessee State High School Indoor Championships, Vanderbilt Univ., Nashville, TN, 2/19; Christian Brothers HS

bullet

Louie Bing Classic, Traz Powell Stadium, Miami, FL, 2/17-18; Spanish River HS

bullet

Early Bird Eagle Inv, East Lake HS, Tarpon Springs, FL, 2/15; Sean

bullet

SDSU Indoor Classic, South Dakota State University, Brookings, SD, 2/10-11; Caroline

bullet

USATF Minnesota Indoor #3, Bethel Univ., St Paul, MN, 2/5; Alec

bullet

Air Force High School Indoor Open, U.S. Air Force Academy, USAFA, CO, 2/4; Tommy

bullet

Snowstorm Classic 5k, Forest Park, Springfield, MA, 2/4; Beth

bullet

USATF Colorado Indoor Championships, U.S. Air Force Academy, USAFA, CO, 1/29; Tommy, Delaney

bullet

Yeti Chase 5k/10k, Bear Creek Lake Park, Lakewood, CO, 1/22; Julie

bullet

Tony Wells Memorial Indoor, U.S. Air Force Academy, USAFA, CO, 1/22; Delaney

bullet

Hill & Dale 8 Miler, Meeman-Shelby Forest State Park, Millington, TN, 1/21; Kacey

bullet

MLK Mile High Classic, U.S. Air Force Academy, USAFA, CO, 1/15; Tommy, Delaney

bullet

Stadium Sports Grill HS Classic, Black Hills State U, Spearfish, SD, 1/14; Andrew                                                        

bullet

Snowstorm Classic 10k, Springfield, MA, 1/14; Beth

bullet

Memphis Winter Off-Road Series 3k, Overton Park, Memphis, TN, 1/8; Kacey, Doug

bullet

Boston U Indoor Mini Meet #3, Boston University, Boston, MA, 1/7; Daniel

bullet

USATF Minnesota Indoor #2, U of Minnesota, Minneapolis, MN, 1/7; Alec

bullet

USATF Colorado All-Comers Inv, U of Colorado, Boulder, CO, 1/7; Tommy, Delaney, Brooke

bullet

Resolution 5k, Washington Park, Denver, CO, 12/31; Tom, Tommy, Delaney, Darby

bullet

Jacksonville Bank Marathon, Jacksonville, FL, 12/18; Tracey, Wayne

bullet

Jingle Bell 5k Run, Washington Park, Denver, CO, 12/11; Tommy, Delaney

bullet

St Jude Memphis Marathon, Memphis, TN, 12/3; Kacey, Doug

bullet

Colder Boulder 5k, U of Colorado campus, Boulder, CO, 12/3; Julie, Paul, Kassidy

bullet

Footlocker South Regional Championships, McAlpine Greenway Park, Charlotte, NC, 11/25; Rylee

bullet

Canadian National Cross Country Championships, Kingston, Ontario, Canada, 11/26; Jack

bullet

North Colorado Medical Center 5k Turkey Trot, Greeley, CO, 11/24; Julie, Paul

bullet

Fort Collins Thanksgiving Day 4 Mile Run, Fort Collins, CO, 11/24; Wyatt, Noah

bullet

Nike Cross Heartland Regional Championships, Yankton Trail Park, Sioux Falls, SD, 11/13; Caroline, Bailey

bullet

New England Prep Schools Division II Championships, Tabor Academy, Marion, MA, 11/12; Daniel

bullet

Memphis Road Race Series - 1st 1/2 Marathon, Singleton Parkway, Millington, TN, 11/6; Kacey, Doug

bullet

Williston-Berkshire-Canterbury-Millbrook-Suffield, Williston Northampton School, Easthampton, MA, 11/5; Daniel

bullet

Florida State Championships, Apalachee Regional Park, Tallahassee, FL, 11/5; Spanish River HS

bullet

Tennessee State Championships, Percy Warner Park, Nashville, TN, 11/5; Christian Brothers HS

bullet

New Balance XC Series Championships, Goldbar Park, Edmonton, Alberta, Canada, 11/5; Jack Cook

bullet

Wade's Big Adventure, Wolf River Trails, Memphis, TN, 10/30; Doug

bullet

Colorado State Championships, Norris Penrose Event Center, Colorado Springs, CO, 10/29; Tyler

bullet

Florida 4A Region 3 Championships, South Fork HS, Stuart, FL, 10/29; Spanish Fork HS

bullet

Williston-Northampton-Shaler Inv, Williston-Northampton HS, Easthampton, MA, 10/29; Daniel

bullet

Stewart Cup / Alberta XC Championships, Canmore Park, Calgary, Alberta, Canada, 10/29; Jack

bullet

Memphis Road Racing Series, 2nd 10-Miler, Meeman-Shelby Forest State Park, Millington, TN, 10/23; Kacey, Doug

bullet

South Dakota State Championships, Broadland Creek Golf Course, Huron, SD, 10/22; Caroline, Jasmyne, Henry

bullet

Colorado Middle School State Championships, Fehringer Ranch Park, Denver, CO, 10/22; Noah

bullet

Colorado 3A Region 1 Championships, Confluence Park, Delta, CO, 10/21; Tyler

bullet

Nebraska State Championships, Kearney Country Club, Kearney, NE, 10/21; Kaley

bullet

Florida 4A District 11 Championships, South County Regional Park, Boca Raton, FL, 10/20; Spanish River HS

bullet

West Tennessee League Championships, Shelby Farms Park, Memphis, TN, 10/18; Christian Brothers HS, St Agnes Academy

bullet

Bull City Race Fest, 1/2 Marathon, Durham, NC, 10/16; Alfredo

bullet

University of Alberta - Augustana Open, Stoney Creek Centre, Camrose, Alberta, Canada, 10/15; Jack

bullet

Palm Beach County Championships, South County Regional Park, Boca Raton, FL, 10/14; Spanish River HS

bullet

Metro Conference Championships, Yankton Trails Park, Sioux Falls, SD, 10/13; Caroline, Jasmyne, Lexi, Henry, Bailey

bullet

Nebraska C-4 District Championships, West Wind Country Club, Ogallala, NE, 10/13; Kaley

bullet

Ridgeline 12k Trail Race, Phillip S. Miller Park, Castle Rock, CO, 10/9; Julie

bullet

Memphis Road Race Series - 1st 10 Miler, Shelby Forest State Park, TN, 10/9; Kacey, Doug

bullet

Suffield-Avon-Canterbury-Pomfret-Williams, Avon Old Farm School, Avon, CT, 10/8; Daniel

bullet

Chris Severy Inv, Aspen HS, Aspen, CO, 10/8; Wyatt, Noah

bullet

CYO-Indianapolis City Champs, Blue River Memorial Park, Shelbyville, IN, 10/8; Shelby, Samantha

bullet

Fast Cats Classic, Yellow Creek Park, Owensboro, KY, 10/8; Christian Brothers HS

bullet

Delta Inv, Confluence Park, Delta, CO, 10/7; Wyatt, Noah

bullet

Frontier League Champs, Platte Canyon HS, Bailey, CO, 10/7; Tyler

bullet

SPVA Conference Champs, Grant Golf Club, Grant, NE, 10/5; Kaley

bullet

Boca City Champs/Palm Beach County South Champs, Delray Beach Golf Course, Delray Beach, FL, 10/4; Spanish River HS

bullet

Metro State/Mountain Vista Inv, Washington Park, Denver, CO, 10/1; Tabor, Tyler

bullet

Richard Miller Inv, Westminster School, Simsbury, CT, 10/1; Daniel

bullet

Moffat County Inv, Loudy-Simpson Park, Craig, CO, 10/1; Wyatt, Noah

bullet

Marsha Koebernick Inv, Covington Golf Course, South Sioux City, NE, 9/29; Jasmyne, Caroline, Henry, Bailey, Lexi

bullet

UNK Invitational, University of Nebaska - Kearney, Kearney, NE, 9/26; Kaley

bullet

Memphis Road Racing Series, 2nd 10k, Shelby Farms Park, Memphis, TN, 9/25; Kacey, Doug

bullet

Roy Griak Invitational, U of Minnesota Gold Course, St. Paul, MN, 9/24; Henry, Caroline, Jasmyne, Bailey

bullet

UF Mt Dew Inv, U of Florida Golf Course, Gainesville, FL, 9/24; Spanish River HS, Hannah

bullet

Frank Horton Inv, Shelby Farms Park, Memphis, TN, 9/24; Christian Brothers HS, St Agnes Academy

bullet

Williston Northampton Inv, Williston Northampton HS, Easthampton, MA, 9/24; Daniel

bullet

Shana Ward Memorial Inv, Saratoga Inn Golf Course, Saratoga, WY, 9/23; Wyatt, Noah

bullet

Russ Strande Inv, Edgebrook Golf Course, Brookings, SD, 9/22; Lexi

bullet

Dundy County Stratton Inv, Benkelman Golf Course, Benkelman, NE, 9/22; Kaley

bullet

Half Moon Half-Ironman Triathlon, Boulder Reservoir, Boulder, CO, 9/18; Paul

bullet

Equinox Half-Marathon & 5 Mile, Poudre River Canyon, Fort Collins, CO, 9/18; Liz

bullet

Spanish River Inv, South County Regional Park, Boca Raton, FL, 9/17; Spanish River HS

bullet

Eagle Valley Inv, Gypsum Creek Golf Course, Gypsum, CO, 9/17; Wyatt, Noah

bullet

Middle Park Inv, Snow Mountain Ranch, Tabernash, CO, 9/17; Tyler

bullet

Kiwanis Tri-City Classic, Sand Key Park, Clearwater, FL, 9/17; Sean

bullet

Trinity/Valkyrie Inv, Tom Sawyer State Park, Louisville, KY, 9/17; Christian Brothers HS

bullet

Alligator Lake Inv, Alligator Lake Park, Lake City, FL, 9/17; Jacob

bullet

CYO Guerin Catholic Inv, Guerin HS, Noblesville, IN, 9/17; Shelby, Samantha

bullet

Saucony XC Series, #2, Jordan Fish Open, Nose Hill Park, Calgary, Alberta, Canada, 9/17/16; Jack

bullet

McCook Invitational, Heritage Hills Country Club, McCook, NE, 9/15; Kaley

bullet

Revel Big Cottonwood Marathon, Big Cottonwood Canyon, Salt Lake City, UT, 9/10; Lyndsy

bullet

Boca Bobcat Inv, South County Regional Park, Boca Raton, FL, 9/10; Spanish River HS

bullet

St. Vrain Invitational, Lyons HS, Lyons, CO, 9/10; Tyler

bullet

Saucony XC Series, #1, Running Room Open, Goldstick Park, Edmonton, Alberta, Canada, 9/10; Jack

bullet

CYO Park Tudor Inv, Park Tudor HS, Indianapolis, IN, 9/10; Shelby, Samantha

bullet

106 West Triathlon, Dillon Reservoir, Dillon, CO, 9/10; Eileen

bullet

Millard South Inv, Walnut Grove, Omaha, NE, 9/9; Henry, Caroline, Jasmyne

bullet

Preheat Inv, Holloway Park, Lakeland, FL 9/9; Jacob

bullet

Chase County Inv, Imperial Golf Course, Imperial, NE, 9/8; Kaley

bullet

Oak Creek No Fun 6k Fun Run, Oak Creek, CO, 9/5; Wyatt, Noah

bullet

Park Vista Cobra Inv, South County Regional Park, Boca Raton, FL, 9/3; Spanish River HS

bullet

Memphis Twilight Classic, Mike Rose Soccer Complex, Memphis, TN, 9/3; Christian Brothers HS, St Agnes Academy

bullet

CYO North Deanery Inv, Graham Martin Park, Indianapolis, IN, 9/3; Shelby, Samantha

bullet

Augustana Twilight, Yankton Trail Park, Sioux Falls, SD, 9/2; Jasmyne, Caroline, Henry, Bailey, Lexi

bullet

Cambridge Inv, Cambridge Golf Course, Cambridge, NE, 9/2; Kaley

bullet

Rawlins MS Inv, Rawlins Golf Course, Rawlins, WY, 9/2; Noah

bullet

Mac Butler Inv, Kuehn Park, Sioux Falls, SD, 8/30; Henry, Caroline, Jasmyne, Bailey, Lexi

bullet

Jim Ryun Season Opener, Holloway Park, Lakeland, FL, 8/27; Sean

bullet

Fleet Feet Inv, South Fork HS, Stuart, FL, 8/27; Spanish River HS

bullet

Basalt MS Inv, Crown Mtn Park, El Jebel, CO, 8/27; Wyatt, Noah

bullet

Beresford Inv, The Bridges Gold Course, Beresford, SD, 8/26; Bailey, Lexi

bullet

Canadian Masters National Championships, York Lions Stadium, Toronto, Ontario, Canada, 8/14; Jack

bullet

Warrior Dash - Wisconsin, Rock Sports Complex, Franklin, WI, 8/13; Kris

bullet

Memphis Road Racing Series, 1st 5 Miler, WJ Freeman Park, Bartlett, TN, 8/7; Doug

bullet

Balloon Fest 5k, Loudy-Simpson Park, Craig, CO, 8/6; Wyatt, Noah

bullet

Memphis Road Racing Series - 2nd 5k, Audubon Park, Memphis, TN, 7/24; Doug

bullet

Evergreen Sprint Triathlon, Evergreen, CO, 7/24; Eileen

bullet

Spring Creek Memorial 5k Trail Run, Steamboat Springs, CO, 7/23; Noah

bullet

GreatLIFE Run The Course 5k Challenge, Bakker Crossing Golf Course, Sioux Falls, SD, 7/16; Henry

bullet

Memphis Road Racing Series - 1st 5k, Audubon Park, Memphis, TN, 7/10; Kacey, Doug

bullet

Canadian Senior National Championships and Olympic Trials, Foote Field, Edmonton, Alberta, Canada, 7/7-10; Jack

bullet

Firekracker 5k, Fort Collins, CO, 7/4; Tracey

bullet

Wiggins Freedom 5k, Wiggins, CO, 7/4; Paul, Julie

bullet

Boulder Sunrise Triathlons, Boulder Reservoir, Boulder, CO, 6/26; Julie, Paul

bullet

AF Canyon Runs Against Cancer, American Fork, UT, 6/25; Wyatt, Noah

bullet

Howelsen Hill 4 & 8 Mile Trail Race, Emerald Mountain, Steamboat Springs, CO, 6/18; Tabor, Steph, Shawn, Wyatt

bullet

New Balance Outdoor Nationals, North Carolina A&T Univ, Greensboro, NC, 6/17-19; Hannah

bullet

Boulder Road Runners All-Comers Track, U of Colorado, Boulder, CO, 6/16; Tabor, Tyler

bullet

Revel Rockies Half-Marathon, Evergreen to Morrison, CO, 6/12; Lyndsy

bullet

New Balance Athletic Series, #3, Foothills Athletic Park, Calgary, Alberta, Canada, 6/12; Jack

bullet

Portland Track Festival, Lewis & Clark College, Portland, OR, 6/11-12; Tyler, Tabor

bullet

USATF Dakotas Assoc. JO Championships, Swisher Field, Aberdeen, SD, 6/11; Caroline

bullet

President's Bowl 5k, Sioux Falls, SD, 6/10; Henry, Bailey

bullet

Suffield Fireman's 5k, South Windsor, CT, 6/5; Daniel, Beth

bullet

New Balance Athletic Series, #2, Foothills Athletic Park, Calgary, Alberta, Canada, 6/5; Jack

bullet

Run the Rockies 10k/Half-Marathon, Copper Mtn to Frisco, CO, 6/4; Steph

bullet

Dan Horyn's Skokie Swift 5k, Skokie, IL, 6/4; Laura

bullet

Boulder Road Runners All-Comers, U of Colorado, Boulder, CO, 6/2; Tabor, Tyler

bullet

Bolder Boulder 10k, Boulder, CO, 5/30; Julie, Alfredo, Steph

bullet

New Balance Athletic Series #1, Foothills Athletic Park, Calgary, Alberta, Canada, 5/29; Jack

bullet

South Dakota 2A State Championships, Howard Wood Field, Sioux Falls, SD, 5/27-28; Caroline, Henry, Alisha, Andrew

bullet

Tennessee State Championships, Middle Tennessee State Univ, Murfreesboro, TN, 5/25-27; Christian Brothers HS, St Agnes Academy

bullet

Wingfoot High School All-Star Mile, Emory Univ, Atlanta, GA, 5/24; Hannah

bullet

New England Prep School Track Association Championships, Tabor Academy, Marion, MA, 5/21; Daniel

bullet

U of Alberta Outdoor Challenge, U of Alberta, Edmonton, Alberta, Canada, 5/21; Jack

bullet

Spirit Challenge 5k/10k, Steamboat Springs, CO, 5/21; Wyatt, Noah

bullet

Nebraska Class C State Championships, Burke High School, Omaha, NE, 5/20-21; Chase County HS

bullet

Brandon Valley Last Chance Qualifying Meet, Brandon Valley HS, Brandon, SD, 5/19; Caroline, Henry, Alisha

bullet

Tennessee Division II West Sectional Championships, Memphis University School, Memphis, TN, 5/17,20; Christian Brothers HS, St Agnes Academy

bullet

Soapstone Mountain Trail 22k Race, Stafford Springs, CT, 5/15; Beth

bullet

St. Vrain New Balance Inv, Longmont HS, Longmont, CO, 5/13; Tabor

bullet

Nebraska C-11 District Championships, Perkins County HS, Grant, NE, 5/12; Chase County HS, Kaley

bullet

Florida High School Championships, IMG Academy, Bradenton, FL, 5/6-7; Hannah, Spanish River HS

bullet

Howard Wood Dakota Relays, Howard Wood Field, Sioux Falls, SD, 5/6-7; Andrew, Henry, Caroline, Alisha

bullet

Hayden Cog Run, Routt County, Hayden, CO, 5/7; Wyatt, Noah

bullet

Air Force Twilight Open, USAFA, CO, 5/6; Tabor

bullet

Dundy County - Stratton Twilight, Dundy County - Stratton HS, Benkelman, NE, 5/6; Chase County HS, Kaley

bullet

O'Gorman Inv, O'Gorman HS, Sioux Falls, SD, 5/6; Bailey

bullet

Shelby County Championships, Houston HS, Germantown, TN, 5/5; Christian Brothers HS

bullet

Frontier League Championships, Bennett HS, Bennett, CO, 5/5; Tyler

bullet

Jeffco Qualifier #3, Jeffco Stadium, Lakewood, CO, 5/4-5; David

bullet

South Platte Valley Conference, Chase County HS, Imperials, NE, 5/3; Chase County HS, Kaley

bullet

Payton Jordan Inv, Stanford U, Palo Alto, CA, 5/1; Tabor

bullet

Mississippi 6A North State Championships, Madison Central HS, Madison, MS, 4/30; Sam

bullet

Eastern Relays, U of Louisville, Louisville, KY, 4/29-30; Christian Brothers HS

bullet

Metro Conference Championships, McEneaney Field, Sioux Falls, SD, 4/29; Andrew, Henry, Caroline, Alisha

bullet

Clint Wells Inv, Moffat County HS, Craig, CO, 4/29; Tyler

bullet

Florida 1A Region 2 Championships, Calvary Christian HS, Clearwater, FL, 4/18; Hannah, Calvary Christian HS

bullet

Florida 4A Region 3 Championships, Jupiter HS, Jupiter, FL, 4/26; Spanish River HS

bullet

Cherry Creek Sneak, Cherry Creek, Denver, CO, 4/24; Julie, Paul

bullet

Ravenswood 5k, Chicago, IL, 4/24; Laura

bullet

Mississippi 6A Region 1 Championships, Holly Farms, Tremont, MS, 4/23; Sam

bullet

Dakota Ridge Inv, Jeffco Stadium, Lakewood, CO, 4/23; Tyler, David

bullet

Mike Troxel Invitational, Hershey HS, Hershey, NE, 4/23; Chase County HS, Kaley

bullet

Watoma Relays, Mitchell Field, Watertown, SD, 4/22; Andrew, Henry, Caroline, Bailey

bullet

Florida 4A District 11 Championships, Park Vista HS, Boynton Beach, FL, 4/20; Spanish River HS

bullet

5A Jeffco League Relays, Jeffco Stadium, Lakewood, CO, 4/20; David

bullet

Brookings Alumni/Quad Meet, Brookings Sports Complex, Brookings, SD, 4/19; Caroline, Bailey, Alisha

bullet

Brandon Valley Quad, Brandon Valley HS, Brandon, SD, 4/19; Andrew

bullet

Chase County Inv, Chase County HS, Imperial, NE, 4/19; Chase County HS, Kaley

bullet

Boston Marathon, Boston, MA, 4/18; Tracey, Dena

bullet

St. Albert 5k/10k/10 mile, St Albert, Alberta, Canada, 4/17; Jack

bullet

Corn Palace Relays, Joe Quintal Field, Mitchell, SD, 4/16; Henry, Bailey, Caroline, Alisha

bullet

Florida 1A District 6 Championships, Calvary Christian HS, Clearwater, FL, 4/14; Hannah, Calvary Christian HS

bullet

Lakewood Tiger Inv, Jeffco Stadium, Lakewood, CO, 4/14; David

bullet

Mississippi 6A Division 2 Championships, Tupelo HS, Tupelo, MS, 4/12-14; Sam

bullet

Yankton Quad, Yankton HS, Yankton, SD, 4/12; Henry, Caroline, Bailey, Alisha

bullet

CBHS JV Home Meet #3, Christian Brothers HS, Memphis, TN, 4/12; Christian Brothers HS, St Agnes Academy

bullet

O'Gorman vs. Washington Dual, O'Gorman HS, Sioux Falls, SD, 4/12; Andrew

bullet

Mullen Inv, Mullen HS, Denver, CO, 4/9; Tyler

bullet

Daily Journal Relays, Tupelo HS, Tupelo, MS, 4/9; Sam

bullet

E. Lee Todd Inv, Perkins County HS, Grant, NE, 4/9; Chase County HS, Kaley

bullet

Houston Track Classic, Houston HS, Germanton, TN, 4/8-9; Christian Brothers HS, St Agnes Academy

bullet

Karl Flammer Ford Inv, Calvary Christian HS, Clearwater, FL, 4/8; Calvary Christian HS, Hannah

bullet

Palm Beach County Championships, Jupiter HS, Jupiter, FL, 4/6; Spanish River HS

bullet

Tiger Inv, Harrisburg HS, Harrisburg, SD, 4/5; Henry, Carolyn, Bailey, Alisha

bullet

Briarcrest Home Meet #2, Briarcrest Christian School, Eads, TN, 4/5; Christian Brothers HS, St Agnes Academy

bullet

Mississippi College Inv, Mississippi College, Clinton, MS, 4/2; Sam

bullet

Ed Moore Inv, Ogallala HS, Ogallala, NE, 4/2; Chase County HS, Kaley

bullet

Early Bird Endurance Inv, Brentwood Academy, Brentwood, TN, 4/1; Christian Brothers HS

bullet

City of Littleton Championships, Littleton Public Schools Stadium, Littleton, CO, 4/1; David

bullet

Florida Relays, U of Florida, Gainesville, FL, 3/31-4/1; Hannah, Calvary Christian HS

bullet

Palm Beach County Conference, Atlantic HS, Delray Beach, FL, 3/31; Spanish River HS

bullet

CBHS Home Meet #2, Christian Brothers HS, Memphis, TN, 3/29; Christian Brothers HS

bullet

Ruth Marske Indoor Inv, South Dakota State U, Brookings, SD, 3/28; Andrew, Henry, Caroline, Bailey

bullet

FSU Relays, Florida State University, Tallahassee, FL, 3/25-26; Hannah, Calvary Christian HS

bullet

CBHS Home Meet #1, Christian Brothers HS, Memphis, TN, 3/22; Christian Brothers HS

bullet

Dwyer Panther Relays, Dwyer HS, Palm Beach Gardens, FL, 3/17; Spanish River HS

bullet

Germantown Half-Marathon, Germantown, TN, 3/13; Kacey

bullet

West Tennessee Jamboree, Houston HS, Germantown, TN, 3/12; Christian Brothers HS

=================================================================

PAGES & SUBPAGES WITHIN EliteRunning.US:
(click on link to go to respective pages/subpages)

bullet

MEMBERS -  member athletes and teams; information and photos of the athletes/teams in specific sub-page

ACTIVE MEMBERS:
Jacob Braun
Jack Cook

Jasmyne Cooper
Lexi Cooper

Liz Fassel
Summer Fassel
Delaney Gilfillan
Tommy Gilfillan
Thomas Gilfillan

Kaley Hauxwell
Sean Heera
Tracey Jensen
Wayne Jensen
Maggie Klein
Julie Knutson
Kassidy Knutson
Paul Knutson
Beth Krasemann
Daniel Kraseman
Emma Krasemann
Volker Krasemann
Noah Mortenson
Rosalie Mortenson
Wyatt Mortenson
Doug Nobert

Kacey Nobert
Samantha Paberzs
Shelby Paberzs
Andrew Reuter
Shawn Scholl
Stephenie Scholl
Tyler Scholl
Lyndsy Schultz
Caroline Sudbeck

St. Agnes Academy
Chase County High School
Christian Brothers High School
Spanish River High School

HONORARY MEMBERS -  those who've graduated from EliteRunning with honors,
since 2004, not now training under EliteRunning, on to other programs (intercollegiate, retired, etc.):

Sierra Anderson
Whitney Anderson
Alisha Auen
Hannah Brookover
Caitlin Bungo
Katy East
Johnny Fuller
Darby Gilfillan
Liam Meirow
Kacey Nobert
Sadie Petersen
Tabor Scholl
Nathan Schroeder
Sydney Scott
Ned Sudbeck
Michele Suszek

FAMILY & FRIENDS MEMBERSmembers of the coach's family and personal friends; receiving complimentary workouts,
but not necessarily training to compete:
Tricia Brookover

Eileen Brown
Mary Dougherty
Kris Ihle
Colin Knudson
Ivana Knudson
Karin Knudson
Kristin Knudson

Ryan Knudson
Sean Knudson
Ciara Lusnia
Tristan Martinez
Colden Perkins
Marshall Perkins

Joe Quarantillo

Alfredo Velasco
 

bullet

ALUMNI -  prior athletes & teams; Hall of Fame, Honorable Mention
 

bullet

RESULTS, 2017 -  Links to complete results of 2017 meets/races in which members participate.  See specific athlete's page for individual results.
 

bullet

RESULTS, 2016 -  Links to complete results of 2016 meets/races in which members participate.  See specific athlete's page for individual results.
 

bullet

RESULTS, 2015 -  Links to complete results of 2015 meets/races in which members participate.  See specific athlete's page for individual results.
 

bullet

RESULTS, 2014 -  Links to complete results of 2014 meets/races in which members participate.  See specific athlete's page for individual results.
 

bullet

RESULTS, 2013 -  Links to complete results of 2013 meets/races in which members participate.  See specific athlete's page for individual results.
 

bullet

RESULTS, 2012 -  Links to complete results of 2012 meets/races in which members participate.  See specific athlete's page for individual results.
 

bullet

RESULTS, 2011 -  Links to complete results of 2011 meets/races in which members participate.  See specific athlete's page for individual results.
 

bullet

RESULTS, 2010 -  Links to complete results of 2010 meets/races in which members participate.  See specific athlete's page for individual results.
 

bullet

RESULTS, 2009 -  Links to complete results of 2009 meets/races in which members participate.  See specific athlete's page for individual results.
 

bullet

STATISTICS -  Including World, American, NCAA, U.S. High School, Colorado HS, Colorado Youth Records and Lists
 

bullet

REFERENCES -  Relevant articles, books/magazines and PowerPoint presentations.
 

bullet

LINKS -  Hyperlinks to websites of interest.

=====================================================================

Protected under copyright laws, Copyright 2009-2017, ELITERUNNING.US, All rights reserved.

Website designed and managed by EliteRunning.US, Lyle Knudson, webmaster.
email -  usatrack1@msn.com
phone - 720-209-5722
mail -  PO Box 4805, Frisco, CO 80443